Witajcie!

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poruszyć temat jazdy na rowerze nocą i obowiązków za tym idących, Na początek kilka regulacji prawnych, jakie obowiązki mają rowerzyści jeżdzący nocą.

Zgodnie z prawem o Ruchu Drogowym z dnia 30 sierpnia 2012:

Art. 51, ustęp 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

  • Jak wiadomo rowery nie posiadają świateł mijania czy jakichkolwiek innych jak to jest w przypadku samochodów. Rowerzysta jest jednak zobowiązany do włączenia świateł w nocy oraz w tunelu.
  • Oprócz samego posiadania świateł musimy pamiętać o ich rodzajach/ kolorach. Na przodzie roweru wskazane są światła koloru białego lub żółtego z tyłu zaś czerwonego.  Nie tylko światła są ważne. Warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, która ułatwi nam rozpoznawalność na drodze. W ten sposób zwiększymy swoją widoczność na drodze.
  • Pamiętajmy, że każdy nasz skręt należy odpowiednio zasygnalizować ręką. Ten obowiązek obowiązuje rowerzystów zarówno w nocy jak i w dzień.
  • Dodatkowymi oświetleniami mogą być światła odblaskowe umieszczone na kołach naszego roweru.
  • Wieczorem warto zaopatrzyć się także w czołówkę, która nie tylko zwiększy widoczność dla rowerzystów jak również spowoduje, że będziemy lepiej rozpoznawalni na drodze.

 

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie każdy ma czas żeby jeździć na rowerze w dzień pamiętajmy jednak żeby wyjeżdżając na nocną wyprawę pamiętać o odpowiednim oświetleniu a także ubioru, który jest decydujący w kwestii naszego bezpieczeństwa.